Fırat Üniversitesi ile Türk Hava Yolları Ortak Toplantısı Geniş Katılımla Yapıldı…

Türk Hava Yolları Teknik AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Demir, THY’nin tanıtımı ve çeşitli projelerde muhtemel işbirlikleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Elazığ’a geldi.

    Türk Hava Yolları Teknik AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Demir, THY’nin tanıtımı ve çeşitli projelerde muhtemel işbirlikleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Elazığ’a geldi.

    Elazığ'a gelen Prof. Dr. Demir, Fırat Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda, Fırat Üniversitesi Havacılık Yüksek Okulu için ne tür altyapı çalışmaları yapılabilir konusunda Öğretim elemanları ve iş adamları ile fikir alışverişinde bulundu. 

    Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, düzenlenen toplantının Fırat Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan Havacılık Yüksek Okulu’nun geleceği açısından önem arz ettiğini belirterek,  “ Toplantıdaki Asıl amacımız geniş kapsamlı ilimizde yapılabilecek her türlü THY ve buna bağlı kuruluşlarından ne tür iş birlikleri  yapılabilir, AR-GE ile üretimden ve yine müşteri odaklı öğrenci yetiştirmeye kadar bütün alanlarda iş birliği için bugün önemli bir zemin oluşmuş, bu zemini mutlaka Elazığlılar olarak Fırat Üniversitesi Öğretim elemanları olarak Elazığlı sanayiciler ve iş adamları olarak mutlaka değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.  Gelen misafirlerimiz de gerçekten bu konuda bir şeyler yapmak arzusundalar, katkı sunmak arzusundalar” dedi.

    Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, yapılacak olan toplantının Elazığ ve Fırat Üniversitesine faydalı olacağını düşündüğünü belirtti.

    Türk Hava Yolları Teknik AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Demir ise, Elazığ’da havacılık veya buna ilişkin teknolojik alanda neler yapılabileceği konusunu masaya yatırmak üzere Elazığ’a geldiğini söyledi.

    Türkiye’nin kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğini, eğer Elazığ’da da bir adım atılacaksa bunun çok bilinçli atılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, “Zaman zaman birebir şahsi teşebbüslerle çeşitli arkadaşlarla görüş alış verişimiz oldu. Çeşitli ortamlarda üniversiteyle ilgili görüşlerimiz oldu. Tesadüfen katıldığımız bir toplantıda Elazığ Milletvekili Şuay Alpay beyle havacılık konuları gündeme geldiğinde bazı fikirlerimizi beyan ettik. Daha sonra aramızda konuşmalarla bunu biraz daha kapsamlı ve sistematik halde yürütebilir miyiz diye konuşurken bu fikir çıktı ortaya. Bunu bir başlangıç olarak kabul ediyoruz. Ben Türkiye’de kaynakların israf edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer Elazığ da da bir adım atılacaksa, akademik anlamda konuşuyorum bunun çok bilinçli atılması gerekir” dedi.

     Elazığ Milletvekili Şuay Alpay da, Elazığ eski havaalanı terminal binasının Fırat üniversitesine tahsisinin ardından Türk Hava Yoları Teknik AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. İsmail Demir ile birlikte Elazığ’da bunun altyapısı noktasında neler yapılabileceğini masaya yatırmak üzere geldiklerini belirtti.

     Alpay, “Buna bağlı olarak da yine  THY müktesebatı, dünyada geldiği nokta birikimi, bunun Elazığ’daki girişimci ve sanayici kimliğiyle ete kemiğe bürünmesi için neler yapılacağını müzakere etmiştik. Bu bağlamda yapılan müzakereler ve görüşmeler sonrasında burada değerlendirme toplantısı yapılması uygun görüldü. Toplantı bu anlamda Havacılık Yüksek Okuluyla ilgili olarak doğru bir yol haritası ortaya koymak” diye konuştu. 

     Düzenlenen toplantıya, Milletvekilleri Şuay Alpay, Zülfü Demirbağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Alli, Prof. Dr. Ahmet Kazez, Prof. Dr. Nuri Orhan, Genel Sekreter Prof. Dr. Sadettin Tanyıldızı, İş adamları, Öğretim üyeleri, öğrenciler ile THY Teknik AŞ,  Havelsan, TCI; Uçak Galley Üretim Şirketi, TSI Uçak Koltuk Üretim Şirketi  gibi diğer teknik havacılık şirketlerinin Genel Müdürleri katıldı.